Szülővárosáról készült új fotósorozatát mutatta be Révész Róbert
Múlt hét pénteken Révész Róbert fotográfus munkáit láthatták az érdeklődők az Alkotóházban. A fotósorozaton Zenta épületeinek részletei köszöntek vissza; az este folyamán a költő és irodalomszervező, Beszédes István kérdezte az alkotót, aki mesélt a városhoz fűződő gondolatairól, érzéseiről, valamint a jövőről, a további terveiről is.
Révész Róbert fotóművész, sajtófotós az elmúlt években folyamatosan járja a már annyira ismerőssé vált utcákat és mindig megörökíti az idő múlását, a változásokat, legyen szó a legapróbb, leghétköznapibb dolgokról. A most elkészült fényképgyűjteménye már nem az első, amely Zenta városáról és környékéről szól. A mostani alkalom Az idő ráncai – zentai anzixok címmel lett meghirdetve. Egy korábbi időszakában, az 1980-as, valamint az 1990-es évek elején már vizsgálta hasonló figyelemmel a térség házait, utcáit. Ebben akkor társa volt Valkay Zoltán építész, aki tapasztalait, tudását Zenta városáról, építészekről és a különleges épületekről egy könyvbe foglalta.
Az est főszereplője alapvetően színházi- és táncfotósként definiálja magát, de az évek során több irányban próbálkozott, kísérletezett már; ismerkedett a fotografika művészetével, a fekete-fehér képek készítésével, a napsugaras oromfalak fotózásával és a portrékészítéssel is. Kiemelkedő inspirációként megemlítette Dormán László nevét és munkásságát, képeit a zenészekről. A most bemutatott anyagot három éven át gyűjtötte, válogatta; némely helyszínen többször megfordult csak azért, hogy elkapja a megfelelő fényviszonyokat. A félórás diasorozat aláfestéséül Erik Satie zongorajátékát hallhatták.
Újszerű épület nem szerepelt a válogatásban, saját elmondása szerint „nem érzi az új épületek élettapasztalatát”. A százéves épületeknek rengeteg tapasztalatuk van; ott volt a két világháború, a balkáni háború, nem is beszélve a mostani járvány sújtotta időszakról. Ezekről az építményekről mondható el, hogy tervezőik és építőik nagy gonddal, odafigyeléssel tervezték meg a homlokzatokat, a fából, vasból álló elemeket. Révész a beszélgetés során mintegy kiemelte az épületek ablakait, nyílásait, mint fontos, beszédes részleteket. Mindegyik eltérő, érdekes formát ölt; némelyik ovális, kerekded, mintha ásítana.
Saját megvilágításában a házak azt mutatják, hogy a régi világban jobban törekedtek egy erős és őszinte harmóniára. Jobban ismerték a jelentését egy-egy elemnek és nem lehetett mindegy, hova kerül és mekkora egy ablak, egy oszlop vagy oszlopfő. Nem volt ismeretlen számukra az aranymetszés sem, ami hosszú idők óta képezi fontos részét a mindenféle művészeti alkotásnak.
A beszélgetés végén derült ki, hogy a Fórum Könyvkiadó jóvoltából egy válogatott album készül az elmúlt három év munkájából: ennek a városnapon, szeptemberben lenne a bemutatója. A képeken túl öt szerző, Beszédes István, Radics Viktória, Péter László, Valkay Zoltán és Hagymás István írásai szerepelnek majd a kiadványban. Ez mellett ősszel a Városi Múzeumban lesz majd ismét fotókiállítás és diaképes vetítés Révész Róbert munkáiból.
Forrás: vajma.info Fotó: Rúzsa Mária