Négy délvidéki diák is díjat nyert az 5 határon át vetélkedő keretein belül
5 határon át címmel szerveztek online Kárpát-medencei vetélkedőt az általános iskolák 6., 7. és 8. osztályos tanulói számára a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal tagjai, köztük a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet. A vetélkedő fordulóiban 27 délvidéki, 4 muravidéki, 8 kárpátaljai, 4 erdélyi, 20 felvidéki és 8 anyaországi diák volt érintett. Végül a tegnapi nap folyamán került sor Zentán a díjátadóra és az ezzel egybekötött sajtótájékoztatóra.
Virág Kiss Anita, a VMMI közművelődési referense koordinálta az interaktív honismereti vetélkedő koncepciójának kidolgozását; a vetélkedő koordinátori feladataiért pedig a VMMI munkatársaként Fehér Viktor néprajzkutató volt a felelős. Négy délvidéki diákot díjaztak vetélkedőn: első helyezett lett a magyarkanizsai Harmat Csongor, a zentai Recskó Dorka végzett másodikként, a harmadik pedig a szabadkai Dudás Zsófia lett. Különdíjasként a szintén szabadkai Dudás Árpád – a második és a harmadik helyezetthez hasonlóan – egy Samsung Galaxy Tab A tablet büszke tulajdonosa lett. Az elsőként végzett Harmat Csongor egy Apple MacBook Air laptoppal lett gazdagabb.
A VMMI igazgatója, Gondi Martina köszöntötte az egybegyűlteket, aki megköszönte Futó Viktor programozó és Kabách Edina dizájner munkáját, akik az online teret biztosították a vetélkedőhöz. Rámutatott arra, hogy a jelenlegi körülmények között csak technikai eszközökkel tudták díjazni a nyerteseket, noha korábban a nyeremény általában kirándulást, utazást, táborozást jelentett. Fehér Viktor néprajzkutató mondta el, hogy a Kárpát-medence teljes területéről több mint száz diák kapcsolódott be a vetélkedőbe. A folyamatosan bővülő verseny félévnél is tovább tartott: öt fordulóból állt, amelyből négy regionális és egy különdíjas forduló volt.
A harmadik helyezett Dudás Zsófia nyilatkozott a Magyar Szó munkatársának, hogy bár most jelentkezett első alkalommal, mivel jövőre már középiskolába fog járni, ez volt egyben az utolsó lehetősége is. Mindazonáltal a versenyt nagyon élvezte, a feladatokat változatosnak és sokszínűnek találta. Kedvenc feladataként az utolsót jelölte meg, amelyben egy mondának az első felét a versenyzőknek kellett befejezni. A helyezésre nem számított, de nagyon örült neki, hiszen sok munkája volt benne.
Szintén a Magyar Szónak mondta el Gondi Martina, hogy a virtuális térben való megvalósítás miatt osztották régiókra a vetélkedőt és alakították ki az online felületet, ami igazi kihívás elé állította a programozókat. A jelentkezők számának csökkenését pedig az online oktatással indokolta, hiszen a vetélkedőn is túl épp eléggé le vannak terhelve a diákok.
A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával valósult meg az 5 határon át vetélkedő a Nemzeti összetartozás éve programon belül.
Forrás: magyarszo.rs Fotó: Ürményi Frigyes (Pannon RTV)